A vörösiszap okozta légszennyezés

alt

altA vörösiszap kiszáradása egy újabb veszélyt hordoz magában, ez pedig a vörösiszap kiporzása.

A Pannon Egyetem szakértői csoportja szerint a kiszáradt vörösiszap teljes tömegének több mint ezredrészét a belélegezhető szálló por teszi ki. Ez lényegesen magasabb arány, mint a hazai talajoknál vagy más ömlesztett anyagoknál. A belélegezhető szálló por 10 mikrométernél kisebb (összehasonlításképpen: az emberi hajszál kb 100 mikrométer vastagságú). A szálló por durva frakciója 10-1 mikrométer közötti mérettartományba tartozik, ez a légutakon keresztül akár a nagyobb hörgőkig is eljuthat. A Pannon Egyetem mérései szerint a vörösiszap durva porfrakciójának lúgossága 11-12 pH közötti, tehát a kiülepedési helyeken ilyen lúgossággal kell számolni. Az ennél is kisebb un. finom por eljuthat a tüdő léghólyagocskáiba is, ahol még komolyabb egészségkárosító hatást tud kifejteni.

Bár vitatott a vörösiszapok nehézfémtartalma, több független mérés is (Bálint Analitika, Pannon Egyetem, stb.) is az átlagos talajokénál jóval magasabb és a több esetben határérték feletti nehézfém-koncentrációt mutatott ki a vörösiszapban. Ezek a nehézfémek szálló porként szintén belélegzésre kerülhetnek és Zacher Gábor toxikológus szerint akár fémmérgezést is okozhatnak. Ennek tünetei sokfélék lehetnek a belélegzett fémektől függően van amely idegrendszeri tünetekkel jár, más a vérképző szervet, a vesét, vagy az emésztőszervet betegíthetik meg.

Fontos tudni, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nincs olyan alacsony koncentráció, amelynél ne kellene a szálló por egészségkárosító hatásával számolni.

A Pannon Egyetem mérései szerint a szálló por koncentrációi a Devecseren emelkedő trendet mutat, de egyelőre a 24 órás egészségügyi határérték alatt található. Méréseiket azonban október 7-9 között végezték, amikor az iszap száradása még csak elkezdődött, így vélhető, hogy a koncentrációk ennél már magasabbak. Az ÁNTSZ mérései alapján az érintett területeken már a szombati napon is határérték feletti szálló por koncentrációt mértek ezért az ÁNTSZ felhívta a mentésben résztvevők és a lakosság figyelmét, hogy a területen fennálló viszonyok között már kötelező a porálarc és a védőszemüveg viselése.

A katasztrófavédelem szerint a szálló por koncentrációja csak Kolontáron van a határérték felett, míg a devecseri polgármester szerint a településén az egészségügyi határérték két-háromszorosa a szálló por koncentrációja.

A hivatalos mérési eredményeket sajnos nem ismerhetjük meg, mert azokat nem hozták eddig nyilvánosságra.

Mindenesetre az elkövetkező napok időjárása, az alacsony szélsebesség, a napsütéses órák nagy száma elősegíti a szálló por koncentrációjának növekedését.

A szálló porrol és annak egészségügyi hatásáról itt olvashat többet

Az aktuális légszennyezettségi helyzetet itt tudja megnézni

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

alt
Hazai hírek

Újra szmoghelyzet!

Nyíregyházán már elrendelték a szmogriadót, de országszerte igen magas a levegő szennyezettsége, hamarosan más településeken is sor kerülhet a szmogriadó tájékoztatási fokozatára. Erre legesélyesebb Debrecen és Miskolc. A szálló por mellett aggasztóan nő a rákkeltő benzol koncentrációja is. A legrosszabb a helyzet a keleti országrészben. A teljes Sajó-völgyben több napja az egészségügyi határérték felett alakul […]

Read More
alt
Hazai hírek

Határérték felett a szálló por (PM10) koncentrációja

Hétfő óta a legtöbb hazai nagyvárosban az egészségügyi határérték felett van a szálló por koncentrációja a városok központi területein. A határérték túllépés egyes mérőállomások esetén meghaladja az egészségügyi határérték százötven százalékát is. A légszennyezettségi adatok a legszennyezes.hu oldalon órás frissítéssel követhetőek. Az elmúlt napok csapadékmentes és csendes időjárása miatt a levegőben folyamatosan emelkedett a szennyezőanyagok […]

Read More
alt
Hazai hírek

Almásfüzítői vörösiszap

 A vörösiszap okozta légszennyezésről itt olvashat  A tegnapi Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa súlyos kérdéseket vet fel az Almásfüzítőn tárolt 12 millió tonna vörösiszap lehetséges környezeti kockázatairól is. Szervezeteink az alábbi aggályokat fogalmázzák meg az ügy kapcsán és kérik a hatóságok közreműködését. Almásfüzítőn, közel 50 éven keresztül, 1997-ig timföldgyár működött, melynek veszélyes hulladékát a vörösiszapot a település […]

Read More